Zajęcia i metody
Zajęcia MRR Weroniki Sherborne
Zajęcia i metody

Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne już w przedszkolu w Choszczówce :)

„(…) wszystkie dzieci mają dwie podstawowe potrzeby: potrzebują czuć się we własnym ciele, jak w domu, oraz umieć nawiązywać relacje”
Weronika Sherborne, 1990

Drodzy Rodzice,
Proponujemy Wam udział w zajęciach Metodą Ruchu Rozwijającego. Podczas zajęć będziecie mogli razem z dziećmi spędzić w sposób kreatywny Wasz czas.

Metoda jaką prowadzone będą zajęcia jest prosta, naturalna, a została stworzona w oparciu o wczesnodziecięce zabawy rodziców z dziećmi. Weronika Sherborne w latach 60-tych wypracowała system ćwiczeń, który ma zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju dzieci i korygowaniu jego zaburzeń. Ćwiczenia znane pod nazwą Ruchu Rozwijającego odzwierciedlają główne założenia metody – rozwijanie za pomocą ruchu świadomości własnego ciała i otaczającej nas przestrzeni, usprawnianie ruchowe, dzielenie przestrzeni z innymi osobami oraz nawiązywanie z nimi bliskiego kontaktu za pomocą ruchu i dotyku.

Udział w zajęciach Metodą Ruchu Rozwijającego działa na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. W trakcie zajęć MRR dzieci, jak podczas spontanicznej zabawy, poznają swoje otoczenie i uczą się czuć się w nim bezpiecznie, dzięki czemu otwierają się na twórcze działanie i nawiązują relacje z innymi osobami. Zajęcia dają okazję do poznania swojego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły. Zajęcia zawierają elementy relaksacji.

Będziemy ćwiczyć boso, w niekrępujących ruchach strojach, na podłodze. Zajęcia nie zawierają elementów współzawodnictwa, ważne, aby wszyscy byli radośni i aktywni, a czas jaki spędzicie Państwo z dziećmi podczas naszych zajęć, dostarczył Wam pomysłów do wspólnych rozwijających zabaw.

Wszystkie informacje organizacyjne i zapisy u Pani Agaty Kowalik (tel: 0-661 333 172).

Zapraszam serdecznie,
mgr Monika Pietrucha, zaświadczenie Polskiego Towarzystwa Dysleksji
z upoważnienia International Sherborne Co-operation

Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne podczas dnia w przedszkolu :)

Drodzy Rodzice,
Dla tych z Państwa, którzy nie mogą spędzić czasu z dziećmi na naszych popołudniowych sesjach Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, mam alternatywną propozycję.

Zapraszam Państwa do zapisania dzieci na zajęcia MRR, które będą odbywać się w piątki od 10 rano. Dzieci będą ćwiczyć razem co tydzień podczas pobytu w przedszkolu. Zajęcia te mogą też być alternatywą do zajęć korekcyjnych. Podczas zajęć dzieci będą wykonywały zestawy ćwiczeń mających na celu wspomaganie prawidłowego rozwoju maluchów: rozwoju zarówno emocjonalnego, społecznego, jak i poznawczego.

Z własnego doświadczenia wiem, że zajęcia Ruchu Rozwijającego sprawiają dzieciom dużo radości i zabawy. Dzięki możliwości kreowania zajęć według potrzeb grupy – dzieci stają się współautorami ćwiczeń, mogą wykazać się swoją spontanicznością i otwierają się na twórcze działanie. Ponadto, zajęcia służyć mają zbudowaniu u dziecka pozytywnego obrazu własnego „ja”, ale także dzięki ćwiczeniom w grupach – odnalezieniu się wśród innych i nawiązywaniu serdecznych kontaktów z otoczeniem.

To właśnie dlatego Ruch, nazwany przez twórczynię Metody – Weronikę Sherborne nazywa się Rozwijającym. Podczas zajęć dążymy do tego, aby dziecko poprzez kreatywny ruch rozwinęło świadomość własnego ciała, przestrzeni i działania w niej, oraz dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi relacji.

Zapraszam serdecznie,
mgr Monika Pietrucha, zaświadczenie Polskiego Towarzystwa Dysleksji